Co można wykryć stetoskopem?

Diagnoza jest bardzo ważna w każdej dziedzinie medycyny, gdyż pozwala ona określić na co pacjent choruje i jakie leczenie dobrać. Jednym z podstawowych badań będzie badanie za pomocą stetoskopu, które przeprowadza się niemal w każdej sytuacji. Co można wykryć za pomocą takiego badania?

Układ oddechowy

Badanie za pomocą stetoskopu przeprowadzają nie tylko lekarze różnych specjalizacji, ale również ratownicy medyczni w celu postawienia pierwszych diagnoz. Pierwszą rzeczą, którą badający może potwierdzić lub wykluczyć są problemy z układem oddechowym. Lekarz wsłuchując się w dźwięki płuc może się dowiedzieć, w jakim są stanie i czy nie doszło do zmian zagrażających życiu pacjenta.

Serce

Lekarze kardiolodzy przy wykorzystaniu specjalistycznych stetoskopów kardiologicznych mogą diagnozować problemy z sercem. Moga być one spowodowane różnego rodzaju uszkodzeniami lub wadami genetycznymi. Potrzeba do tego bardziej zaawansowanego stetoskopu, gdyż w przypadku serca każdy, nawet najmniejszy dźwięk jest ważny, więc muszą być one dobrze słyszane przez lekarza kardiologa. Zwykłym stetoskopem lekarz będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć podstawowe problemy z sercem, jednak do bardziej dokładnego badania potrzebny jest stetoskop kardiologiczny.

Co można wykryć stetoskopem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry