Z jakiego sprzętu korzysta kardiolog?

W dzisiejszych czasach choroby układu krążenia i serca są uważane za choroby cywilizacyjne, charakterystyczne dla dzisiejszych czasów. Takimi chorobami zajmuje się kardiolog, czyli specjalista zajmujący się sercem i problemami kardiologicznymi. Czym zajmuje się kardiolog i jakim sprzętem posługuje się podczas leczenia?

Zadania kardiologa

Głównym zadaniem kardiologa jest rozwiązywanie problemów z sercem i układem naczyniowym. Jednak istnieją również podspecjalizacje, takie jak na przykład kardiologia nieinwazyjna, która ma za zadanie leczenie problemów kardiologicznych bez ingerencji w organizm. Innymi specjalizacjami są kardiochirurgia, hipertensjologia czy kardiologia dziecięca. Jednak niezależnie od specjalizacji kardiolog musi mieć odpowiedni sprzęt, aby mógł leczyć pacjentów.

Sprzęt kardiologa

Jednym z najważniejszych przyrządów stosowanych przez kardiologów jest specjalistyczny stetoskop kardiologiczny. Jest on dużo bardziej zaawansowany niż inne stetoskopy, gdyż w przypadku serca każdy dźwięk jest ważny, więc stetoskop musi być bardzo dokładny. Innymi przyrządami ważnymi dla kardiologa jest EKG i RTG, które są stosowane podczas diagnozy ewentualnych problemów kardiologicznych, które następnie mogą być leczone. W przypadku kardiochirurgii ważne są również przyrządy chirurga, czyli różnego rodzaju skalpele i inny sprzęt chirurgiczny.

Z jakiego sprzętu korzysta kardiolog?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry