Pulsoksymetr – rodzaje i zadania

Urządzenie zwane pulsoksymetrem ma za zadanie pomiar saturacji krwi u pacjenta poddawanego badaniu. Działanie to jest nieinwazyjne i w zupełności bezpieczne. Jak ono przebiega i jakie rodzaje pulsoksymetrów są dostępne na rynku?

Zasady działania

Pomiar saturacji krwi i innych parametrów możliwy jest dzięki pulsoksymetrii, która polega na nieinwazyjnym pomiarze wysycenia krwi tlenem, którego dokonuje się podczas naświetlania naczyń krwionośnych za pomocą promieniowania czerwonego i podczerwonego. Urządzenie mierzy ilość promieniowania przyjętego przez czerwone krwinki, na tej podstawie urządzenie oblicza nasycenie krwi tlenem.

Rodzaje

Pulsoksymetry występują na rynku w dwóch podstawowych wariantach, napalcowych oraz stacjonarnych. Ich podstawowymi różnicami są rozmiar i dostępne funkcje. Pulsoksymetry napalcowe to małe urządzenia nakładane na palec badanej osoby. Jego dużą zaletą jest mobilność, gdyż można użyć go w każdym miejscu, jednak posiada on ograniczone funkcje. Pulsoksymetr stacjonarny znajduje się w placówkach medycznych i mierzy nie tylko saturację krwi ale również ciśnienie lub oddech.

Podsumowując

Kontrolowanie różnych parametrów pacjentów jest bardzo ważne w trakcie ich rehabilitacji, dlatego pulsoksymetry są ważne. Stacjonarne pozwalają na pomiar większej ilości parametrów, z kolei napalcowe pozwalają na pomiar w każdym miejscu.

Pulsoksymetr – rodzaje i zadania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry